K nejvýznamnějším nemovitým kulturním památkám zcela jistě patří místní základní škola, postavená knížetem Janem Lichtenštejnem, dále židovský hřbitov s obřadní vstupní kaplí, neogotický kostel sv. Petra a Pavla s přilehlou farou a historická radnice,zrekonstruovaná roku 2019.
Za pozornost stojí i další menší významné památky: kaple zasvěcená Cyrilu a Metodějovi, hřbitovní brána, kaplička sv. Anny, socha Immaculaty nebo socha sv. Jana Nepomuckého.
Nejnavštěvovanější chráněnou kulturní památkou na katastrálním území města Podivína je Janův hrad, pseudogotická napodobenina hradní zříceniny, ukrytá uprostřed lužních lesů na ostrohu Staré Dyje. Podivín a jeho blízké okolí se rozprostírá na území významné sníženiny – Dolnomoravského úvalu. Osou území je Dyjsko-moravská niva, která svou střední nadmořskou výškou 171,3m je nejnižší částí Dolnomoravského úvalu. Celkový ráz krajiny za Podivínem formovala po staletí ramena řeky Dyje svou výmolovou činností zvláště za jarních povodní. Po regulaci řeky Dyje a výstavbě novomlýnských nádrží v roce 1972 došlo k dalekosáhlým a nevratným změnám v rázu krajiny. Přesto se zde stále vyskytují velmi chráněné a ohrožené druhy rostlin, živočichů a ptactva. Město Podivín má celkem 3001 obyvatel /stav k 1.1.2018/. Svou polohou tvoří ideální vstup do Lednicko-valtického areálu.
Podivín - pohled na kostel a renovovanou radnici, foto L. Hrdlička